Lokalizacja
Kampania będzie realizowana w granicach miasta Ustka. Kampania polega na organizacji wydarzenia (jednorazowego) w plenerze – na terenie gdzie będzie organizowany Dzień Mieszkańca.
Ponadto planowana jest także dystrybucja ulotek i plakatów (na słupach ogłoszeniowych, szkołach podstawowych nr 1, nr 2 nr 3 , przedszkolach nr 1 , nr2 , nr3 ) w mieście w Światowym Dniu Wody (22 marca), akcja edukacyjna dla najmłodszych mieszkańców ( w przedszkolach miejskich i szkołach).
Zadanie będzie realizowane przy współpracy Lokalnej Organizacji Turystycznej Ustka i Ziemia Słupska która będzie pomagać w dystrybucji zestawów oszczędnościowych dla mieszkańców (w Centrum Informacji Turystycznej w Ustce ul. Marynarki Polskiej 71).
Opis zadania
Zadanie polega na realizacji kampanii edukacyjnej dotyczącej sposobów oszczędzania wody dla mieszkańców miasta Ustka:
1) organizacja wydarzenia promującego zmianę nawyków dotyczących oszczędzania wody (również retencji wody deszczowej) - wydarzenie zorganizowane w plenerze podczas Dnia Mieszkańca (współorganizacja razem z Urzędem Miasta organizującym wydarzenie Dnia Mieszkańca). Wystawienie namiotu wraz z modelem obrazującym oszczędzanie wody (możliwość porównania wypływu wody z użyciem perlatorów oszczędnych i nie oszczędnych), konkurs o wodzie dla dorosłych (Quiz), zabawy dla dzieci związane z wodą (model powierzchni ziemi i filtrowanie wody przez różne podłoża), mecz piłki wodnej (rodzic razem z dzieckiem, przepychanie piłki wodą) itp.
2) dystrybucja ulotek i plakatów - planuje się zaprojektować i wydrukować 2000 szt ulotek czterostronnych DL - 99 x 210 mm informujących o sposobach oszczędzania wody w gospodarstwie domowym ( w tym retencji wody) wraz z informacją o możliwości zastosowania perlatorów w kranach. Dystrybucja ulotek podczas Dnia Mieszkańca a także w szkołach miejskich podczas Dnia Wody i Dnia Ziemi , w CIT w Ustce podczas dystrybucji perlatorów (podczas realizacji zad.3). Planuje się zaprojektować i wydrukować także plakaty formatu A1 ( 100 szt) informujących o oszczędzaniu wody i rozdystrybuowanie ich na słupach ogłoszeniowych oraz w szkołach i przedszkolach, Domu Kultury oraz formatu B1 (20 szt) – na plakacie zostanie wydrukowana zwycięska praca konkursowa organizowanego konkursu plastycznego w szkołach. Plakat ten zostanie powieszony na przystankach autobusowych.
3) zakup i dystrybucja zestawów oszczędnościowych (perlatorów)- zakup 1500 szt. zestawów perlatorów (dwa wkłady do perlatorów o wypływie wody 5,7l/min i 1 szt ogranicznika prysznicowego o wypływie wody 7l/min, rozmiar standardowy pasujący do obudów M22x1, M24x1, posiadające atest higieniczny). Planuje się dystrybucję podczas Dnia Mieszkańca oraz w Centrum Informacji Turystycznej podczas godzin otwarcia (przez LOT Ustka i Ziemia Słupska) dla mieszkańców Ustki.
4) akcja edukacyjna w szkołach (organizacja międzyszkolnego konkursu plastycznego dla uczniów szkół klas IV-VI , przewiduje się nagrody za I, II ,III miejsce oraz nagrody za wyróżnienia) i w przedszkolach (dystrybucji książeczek dla dzieci + scenariusze zajęć dla nauczycieli ). Dzieci z przedszkoli otrzymają książeczki o przygodach Kropelki Amelki. Bohaterka w zabawny i przystępny sposób wytłumaczy najmłodszym, jak codziennie mogą oszczędzać wodę w domu i swoim najbliższym otoczeniu.
Uzasadnienie
W 2030 roku ilość dostępnej wody użytkowej w Polsce będzie nawet o 40 proc. niższa niż zapotrzebowanie na nią. Już teraz w Polsce na 1 mieszkańca przypada średnio około 1600 m3 zasobów wodnych na rok, a to prawie trzy razy mniej niż średnia zasobów wodnych dla przeciętnego Europejczyka (4500 m3/rok). Priorytetem staje się retencja wody deszczowej, która w Polsce nadal jest na niskim poziomie.
Projekt ma na celu edukować mieszkańców naszej planety, jak oszczędzać wodę.
W 2020 roku niedobory wody w rzekach i glebie pogłębiły się trzeci rok z rzędu. Sezon zimowy 2020/2021 oraz deszczowa jesień znacznie poprawiły sytuację, ale eksperci są zgodni, że problem suszy na pewno będzie powracał. Jednym ze sposobów zapobiegania im w przyszłości jest edukacja najmłodszych, ponieważ to właśnie oni będą się mierzyć ze skutkami zmiany klimatu.
Bez wody nie ma życia. W hierarchii wszystkich potrzeb życiowych organizmów woda zajmuje pierwsze miejsce – na równi z tlenem. I choć wiemy, że bez wody nie ma życia, zapominamy o jej oszczędzaniu i o tym, że nie da się jej zastąpić. Do dzisiaj bowiem człowiek nie opanował umiejętności i technologii pozwalającej na bezpieczne jej wytwarzanie.
W ciągu najbliższych 50 lat, przewiduje się wzrost temperatury powietrza o około 2-3°C, a na przestrzeni dekady o około 0,6 °C. Opady będą malały, szacuje się, że do 2100 roku spadną aż o około 10 proc. Wzrost temperatury, większe parowanie, niższe opady wpłyną bezpośrednio na zmniejszenie zasobów wodnych. Dane pokazują, że do roku 2030, ilość dostępnej wody będzie o 40 proc. niższa od jej zapotrzebowania (dane Centrum Hydrologicznej Osłony Kraju IMGW-PIB ).
Ponadto niedobór wody blokuje możliwości inwestycyjne naszego Miasta a także powoduje duże niedogodności z tytułu dużego poboru wody w okresie sezonu letniego.
Efekty projektu:
1) chronimy jako mieszkańcy nasze zasoby naturalne.
2) ograniczamy koszty życia wody, opału, śmieci naszych mieszkańców – proszę mieć na uwadze, że w większości to osoby w wieku poprodukcyjnym .
3) to nasz mały krok w kierunku ograniczenia emisji CO2, a być może początku większego projektu „Ustka ZERO-emisyjna” – mamy wiatr, słońce i potężny zasobnik energii cieplnej jakim jest morze. Wykorzystajmy to.
4) poprawiamy przepustowość sieci i utrzymanie wypływu wody na dobrym poziomie co wpływa na komfort użytkowania wody na wyższych kondygnacjach lub w momencie większego poboru wody.
5) zwiększamy możliwości inwestycyjne Miasta.